STARE I NOWE DZIEDZICTWO TORUNIA, BYDGOSZCZY I REGIONU

zaproszenie .jpg - 430.58 KB

W dniach 6-7 lutego 2015 odbyła się w Toruniu kolejna z cyklu sesja naukowa, poświęcona dziedzictwu Torunia i regionu kujawsko-pomorskiego, zorganizowana w ramach obchodów 70. rocznicy istnienia Wydziału Sztuk Pięknych, we współpracy z Muzeum Okręgowym im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W komitecie naukowym sesji znaleźli się prof. J. Poklewski, J. Raczkowski, Franciszek Skibiński (sekretarz). Patronat nad obradami przyjęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydent Miasta Torunia oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy.

Z referatami wystąpili:

E. Pilecka ("Typowe czy wyjątkowe? nowo odsłonięte elementy wystroju architektury średniowiecznej w Toruniu"), M. Jakubek-Raczkowska ("Dwa włoskie modlitewniki z XV wieku jako przykład nowego rozpoznania średniowiecznych manuskryptów ze zbiorów toruńskich"), J. Raczkowski ("Tzw. poliptyk toruński - kreacja konserwatorska Bernharda Schmida?"), F. Skibiński ("Treści pomnika rodziny Strobandów w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu"), M. Marszałkowski ("Toruńska Summa Bernhardi [Rps 27/II] jako przyczynek do badań nad średniowieczną spuścizną iluminatorską państwa zakonnego w Prusach"). W sekcji "Studenci o dziedzictwie" głos zabrali studenci, piszący przy Zakładzie prace magisterskie: K. Bucław ("Toruńska pasja dominikańska jako źródło do badań kostiumologicznych" - komunikat z badań mgr pod kierunkiem M. Jakubek-Raczkowskiej), T. Kowalski ("Średniowieczne maryjne figury kultowe regionu - wstęp do badań i ochrony sakralnego dziedzictwa materialnego i niematerialnego" - komunikat z badań mgr pod kierunkiem M. Jakubek-Raczkowskiej), J. Romanowska ("Dziedzictwo materialne ziemi chełmińskiej - witraż heraldyczny z herbem Zygmunta III w Szynwałdzie"- referat w oparciu o pracę seminaryjna pod kier. P. Bireckiego).

program dziedzictwo torunia i regionu 1.jpg - 2.42 MB

stare i nowe 01.jpg - 93.84 KBDziekan Wydziału Sztuk Pięknych, Elżbieta Basiul, otwiera obrady

stare i nowe 2.jpg - 80.91 KBMichał Woźniak otwiera obrady z ramienia Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

stare i nowe 3.jpg - 86.75 KB