KONFERENCJA "PELPLIŃSKI GRADUAŁ L.13", Pelplin

W dniu 19 XII 2014 odbyła się w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie specjalistyczna konferencja "Pelpliński Graduał L.13. Historia - badania - konserwacja - digitalizacja". Spotkanie podsumowywało naukowe efekty projektu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poświęconego konserwacji i digitalizacji tego cennego zabytku. Koordynatorem projektu był Juliusz Raczkowski.

Badacze, uczestniczący w sesji, reprezentowali Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu. W jednodniowym panelu zaprezentowano historię dzieła i stan dotychczasowej wiedzy, a przede wszystkim wyniki najnowszych badań teoretycznych i technologiczno-konserwatorskich, towarzyszących działaniom konserwatorskim i digitalizacji. Poruszone zostały kwestie źródłoznawcze (zawartość i treści manuskryptu w kontekście ususu cysterskiego, dopisy liturgiczne) oraz zagadnienia zabytkoznawcze i warsztatowe (problemy wykonawstwa, technika zdobień, dekoracja filigranowa, oprawa). Osobno przedstawione zostały założenia projektu oraz jego realizacja - badania technologiczne (nieniszczące i tradycyjne), konserwacja i digitalizacja, dalsza profilaktyka konserwatorska.

Wyniki swoich badań referowali m. in. pracownicy Zakładu: J. Raczkowski (wprowadzenie do zadań projektu oraz referat "Problematyka badawcza Graduału L.13"), M. Jakubek-Raczkowska (referaty: "Graduał L.13 jako spuścizna pocysterska. Szkic źródłoznawczy" oraz "Warsztat pelplińskiego kodeksu"), a także M. Marszałkowski (referat "Dekoracja filigranowa Graduału L.13").

Konferencji towarzyszyła wystawa czasowa Graduału L.13 oraz trzech najstarszych inkunabułów pelplińskich (również po konserwacji i digitalizacji), a także sesja posterowa dotycząca konserwacji zabytków, przygotowana przez Zakład Konserwacji Papieru i Skóry IZiK UMK.

11.jpg - 126.58 KBReferenci z ks. prof. Anastazym Nadolnym

5.jpg - 119.56 KB

4.jpg - 89.86 KB Obrady otworzył ks. dr Krzysztof Koch, dyrektor BD w Pelplinie

3.jpg - 130.91 KBProjekt omówi dr J. Raczkowski