DR HAB. JÓZEF POKLEWSKI, PROF. UMK

tel: 056-611-38-12

dyżur:  poniedziałek, 11.00-12.00, p. 318

e-mail: JLIB_HTML_CLOAKING

D R O G A   Z A W O D O W A:

Ur. 21 kwietnia 1937 w Kowalewie (pow. Brasław w woj. wileńskim; po zakończeniu II wojny światowej wraz z matką wyjechał do Giżycka, gdzie w roku 1956 ukończył Liceum Ogólnokształcące. Studia z historii sztuki odbył na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu pod kierunkiem prof. dr Gwidona Chmarzyńskiego. Po uzyskaniu magisterium - z inicjatywy prof. Chmarzyńskiego - został powołany na stanowisko asystenta w Zakładzie Historii Sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 1973 r. obronił na UAM w Poznaniu pracę doktorską na temat sanktuarium w Świętej Lipce pod kierunkiem zmarłego w tym samym roku prof. Gwidona Chmarzyńskiego. Habilitację uzyskał w roku 1995 na Wydziale Nauk Historycznych UMK w Toruniu w zakresie historii kultury czasów nowszych (Kultura artystyczna Wilna w latach 1919 - 1939). W 1996 roku objął stanowisko profesora nadzwyczajnego UMK. Od 1995 do 2007 był kierownikiem Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej; w latach 1999-2006 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK.

Z A J Ę C I A   D Y D A K T Y C Z N E:

W Y K Ł A D Y

Historia sztuki nowożytnej polskiej więcej>>
Wstęp do historii sztuki więcej>>
Wykład monograficzny

S E M I N A R I A

Seminarium magisterskie IV-V rok ODK

Z A I N T E R E S O W A N I A   B A D A W C Z E:

Architektura nowożytna XVII i XVIII wieku (problematyka kościołów odpustowych na Warmii, architektura jezuicka), Wilno jako ośrodek sztuki i kształcenia artystycznego.

P U B L I K A C J E

CZŁONKOSTWO W STOWARZYSZENIACH
I GREMIACH NAUKOWYCH:

• Długoletni członek Senatu UMK
  • Zarząd Główny Stowarzyszenia Historyków Sztuki
  • Zarząd Stowarzyszenia Historyków Sztuki Odział Toruń
  • PK ICOMOS
  • Rada Naukowa Muzeum Narodowego w Gdańsku
  • Rada Naukowa Muzeum Okręgowego w Toruniu
  • Przewodniczący Wydziału II Towarzystwa Naukowego w Toruniu

Jubileusz 45-lecia pracy naukowo-dydaktycznej

Prace inwent. w Zamartem  2004                                              Odnowienie doktoratu prof. Z. Kruszelnickiego, 2002