CLARITAS ET CONSONANTIA

W dniach 16-18 czerwca odbyła się w Toruniu konferencja naukowa"Claritas et consonantia. Funkcje, formy i znaczenia w sztuce średniowiecza", poświęcona pamięci prof. Kingi Szczepkowskiej-Naliwajek w 10. rocznicę śmierci. Celem spotkania była integracja środowiska mediewistów, zajmujących się badaniami nad dziedzictwem artystycznym i stworzenie forum dla prezentacji najnowszych ustaleń, wymiany poglądów oraz refleksji metodologicznej. Konferencja została zorganizowana przez dwie instytucje, z którymi prof. Szczepkowska-Naliwajek była szczególnie związana - Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz Warszawski Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Do organizacji włączyła się także Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu. Obrady odbywały się na WSzP oraz w Bibliotece Głównej. Sesji towarzyszył wykład w kościele św. Jana w Toruniu oraz pokaz średniowiecznych rękopisów ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej. Na konferencji wystąpiło 40 referentów, reprezentujących 18 ośrodków naukowych i muzealnych.

Zob. reportaż na FB >>

program2.jpg - 2.34 MBprogram3.jpg - 2.33 MB